OK
Spnicehome

بلت فیلتر پرس

بلت فیلتر پرس(belt filter press)یکی از تجهیزات بسیار کاربردی برای جداسازی مایع از جامد می باشد که در فرآیندهای تصفیه فاضلاب و آب کاربرد گسترده ای دارد. آبگیری و تغلیظ لجن با استفاده از بلت فیلتر پرس به کمک فشار وارد کردن به دوغاب و حذف مایع از آن صورت میگیرد. گروه مهر آذر تولیدکننده انواع نوار آبگیری ((beltدر این مطلب به معرفی کامل این تجهیزات پرداخته و مزایا و نحوه کار فیلترپرس و موارد مهم در خرید آن اشاره خواهد داشت .

بلت فیلترپرس

بلت فیلتر پرس چیست؟

بلت یا تسمه، نواری پلاستیکی شبکه ای و دارای منافذ می باشد که بر روی غلتک حرکت می کند. پوشش روی این تسمه پارچه در نظر گرفته میشود تا مایعات براحتی از آن عبور کنند. بلت فیلترپرس از دو تسمه مشبک تشکیل شده است که یک نوار در پایین روی غلتک قرار گرفته و دیگری در بالای آن قرار می گیرد. برای آبگیری و حذف مایعات از جامدات، دوغاب وارد لایه وسط بین این دو نوار شده و در اثر فشاری که به آن وارد می گردد، فرآیند جداسازی صورت می گیرد .

بیشتر بخوانیم : نوار آبگیری

بلت فیلتر پرس چه کاربردهایی دارد؟

تغلیظ و آبگیری از مخلوط آب و مواد جامد که به شکل دوغاب می باشند، یکی از گام های مهم در فرآیندهای مختلف تصفیه فاضلاب و سایر صنایع می باشد. از اصلی ترین کاربردهای بلت فیلترپرس، جداسازی و آبگیری لجن فعال تولید شده در تصفیه آب و فاضلاب می باشد. علاوه براین، از تجهیزات در صنایع مختلف از قبیل کارخانجات تولید مواد غذایی، داروسازی، کارخانجات تولید مواد شیمیایی و معدنی، کارخانجات تولید کاغذ، دباغی، صنایع فولاد و ذغال سنگ می توان از آن استفاده نمود .

بلت فیلترپرس

اجزا و قطعات بلت فیلتر پرس

به منظور پیاده سازی فرآیند جداسازی جامد از مایع به کمک بلت فیلتر پرس، چند بخش و قطعه مهم در این تجهیزات وجود دارد که انتخاب صحیح آنها در نهایت منجر به افزایش راندمان کاری دستگاه در تغلیظ دوغاب خواهد شد. از مهم ترین اجزای بلت فیلترپرس می توان به گزینه های زیر اشاره نمود :

بلت یا تسمه

از اصلی ترین اجزای موجود در بلت فیلترپرس، بلت یا تسمه آن می باشد. این تسمه که در اکثر مواقع از جنس پلاستیک بسیار محکم تولید می گردد، به صورت شبکه ای بوده و منفاذ متعدد برای عبور مایعات از آن در نظر گرفته میشود. از مهم ترین نکات در تولید نوار آبگیری یا بلت مورد استفاده در این دستگاه، مقاومت بالای آن در اثر حرکت متوالی روی غلتک و عدم آسیب وارد شدن به آن می باشد. تسمه موجود در بلت فیلترپرس دو عدد می باشد که یک نوار در بالا و دیگری در قسمت تحتانی دستگاه قرار میگیرد .

بیشتر بخوانیم : پرس نواری

غلتک

به منظور تحرکت بخشیدن به نوار یا بلت، از غلتک هایی در دو طرف دستگاه استفاده میشود. در واقع، این غلتک برای تسهیل حرکت نوار آبگیری در نظر گرفته میشود که نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن آن، توسط انرژی الکتریکی و موتور تامین می گردد. اندازه و ابعاد غلتک با توجه به اندازه نوارها و ظرفیت و میزان بزرگی دستگاه تعیین میشود .

پوشش روی نوار

از دیگر بخش های اصلی که تاثیر زیادی بر میزان مایع شده از دوغاب دارد، پوشش یا مدیا بلت فیلتر پرس می باشد. این پوشش در اغلب مواقع از جنس پارچه تولید می گردد و منافذ بسیار کوچک موجود در تار و پود، شرایط را برای عبور ذرات مایع فراهم نموده و از عبور مواد جامد جلوگیری خواهد نمود .

از دیگر بخش و قطعات مهم در این تجهیزات می توان به مخزن شستشو، سیلندر ووردی، مخزن تغذیه، کمبربند زهکشی، دنبال کننده پارچه، کشش پارچه و خط خلا اشاره نمود .

بلت فیلتر پرس چگونه کار می کند؟

همان طور که قبلا نیز اشاره شد، بلت فیلترپرس به منظور حذف مایعات از دوغاب و تولید ماده ای که اصطلاحا به آن کیک گفته میشود مورد استفاده قرار میگیرد. فرآیند و نحوه کار این سیستم فیلتراسیونی به صورت زیر می باشد :

  • دوغاب از یک سمت دستگاه بر روی پوشش پارچه ای قرار میگیرد .
  • نوار یا تسمه ها در بالا و پایین دستگاه به حرکت درآمده و با فشار وارد کردن به دوغاب موجود بین این دو لایه، منجر به عبور مایعات از پوشش پارچه ای زیرین می گردد. این فشار در دو جهت بالا به پایین و پایین به بالا اعمال میشود تا حجم بیشتری از مایعات حذف گردد .
  • با حذف مایعات از دوغاب، کیک یا ماده ای تقریبا خشک از سمت دیگر نوار یا بلت خارج میشود .

میزان خشک بودن کیک حاصل و راندمان کاری دستگاه را می توان به روش های مختلف در این دستگاه افزایش داد. به عنوان مثال، در برخی از شرایط می توان به دوغاب کمی مواد شیمیایی مخصوص اضافه نمود تا عمل جداسازی مایعات از آنها راحت تر صورت گیرد .

مزایای استفاده از بلت فیلترپرس

برای تغلیظ و آبگیری لجن روش و دستگاه های مختلفی موجود می باشد مانند سانترفیوژ و فیلتر پرس و دیسک های خلا که هر یک دارای ویژگی های خاصی هستند. میزان انرژی مورد نیاز برای این تجهیزات و راندمان و بازدهی آنها با هم متفاوت می باشد. بر اساس ویژگی های مختلف موجود در بلت فیلترپرس، این دستگاه مزایای متعددی نسبت به سایر تجهیزات آبگیری دارد که برخی از آنها عبارتند از :

  • کارکرد با مقدار انرژی کمتر نسبت به سایر تجهیزات
  • طول عمر بالا
  • قیمت مناسب و ارزان نسبت به سایر دستگاه های تغلیظ و آبگیری
  • کاربرد گسترده در صنایع مختلف به دلیل راندمان بالا
  • کارکرد بدون صدا
  • افزایش تعداد غلتک ها بر اساس نوع دوغاب و مقدار مایعات موجود در آن

خرید بلت فیلتر پرس

در خرید بلت فیلتر پرس لازم است به چند مسئله مهم توجه شود تا بیشترین کارایی از دستگاه دریافت گردد. اولین نکته مهم، توجه به ظرفیت دستگاه می باشد که بر اساس میزان دوغاب ورودی به دستگاه در بازه زمانی مشخص تعیین می گردد. علاوه براین، با توجه به نوع و میزان غلظت مواد جامد و میزان رطوبت مورد نظر از کیک خروجی فرآیند طراحی و ساخت بلت فیلترپرس صورت می گیرد که در زمان خرید باید به آن دقت داشت. کارشناسان گروه مهرآذر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه مشاوره های لازم قبل از خرید بلت فیلتر پرس را ارائه میدهند .